X-Files

Archiwum X to saga cyklicznie organizowanych larpów w konwencji horroru. Pierwsza odsłona odbyła się w nocy 23 na 24 sierpnia 2008 roku. Już wtedy twórcom przyświecała idea corocznego organizowania takich survival-horrorowych larpów. Jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem, a na te wakacje planujemy kolejną odsłonę!

 

Saga X-files związana jest z wykreowanym przez twórców miasteczkiem Placid Hill, mrocznym i ponurym miejscem wzorowanym na Salem i Silent Hill. Wszystkie zorganizowane dotychczas części (trzy odsłony X-files oraz Przebudziciele) to survival-horrory z zagadką do rozwiązania w tle. Trup ściele się gęsto ? tutaj nawet cienie mogą zabijać. Większość wspomnianych zabaw działo się w terenie, także w opuszczonych ruinach (X-files III: Dom, do którego się nie wchodzi…), zapewniając graczom dawkę strachu i niezapomnianych wrażeń.

Placid Hill
To jedna z tych mieścin, które trudno znaleźć na jakichkolwiek mapach. Wprawdzie wyszukując po nazwie, można by natrafić nawet na kilka różnych miejscowości, ale to miasteczko nie jest żadną z nich. Leży ono na zachód od Nowego Jorku, w stanie Pensylwania. Trudno trafić tam po drogowskazach, z prostej przyczyny ? okolica nawet nie jest oznaczona. Gdybyś jednak mimo wszystko chciał tam pojechać, należy skręcić jakieś dwanaście kilometrów za Loganton w boczną uliczkę wiodącą do sklepu sieci First National ? do którego, o dziwo, jeszcze prowadzi odpowiedni znak. Stamtąd dojazd do miasteczka już  nie nastręcza większych trudności. Zresztą, wystarczy popytać w sklepie.

I nie przejmuj się,  jeśli obsługa wydaje się ponura. To miejscowi. Od dwóch lat w sklepie pracuje nowa kadra ? która niestety dobrze pamięta, czemu szef musiał zatrudnić nowych ludzi. Woleliby o tym nie myśleć.

„? pobyt w Placid Hill. Najbardziej zastanawia mnie jednak to, że na pierwszy rzut oka nie dało się kompletnie nic zauważyć, a całe miasteczko nie wyróżniało się niczym szczególnym na tle innych małych miejscowości w tym rejonie. Wiadomo, początkowo byłam tutaj osobą z zewnątrz, kimś obcym. Zresztą, jak wspominałam już w ostatnim liście do Ciebie, tylko to tak naprawdę mnie niepokoiło. Mieszkańcy Placid Hill sprawiali wrażenie ksenofobicznych, zamkniętych na ludzi z zewnątrz. Brałam poprawkę na to, że musi minąć sporo czasu, nim uznają mnie za ?swoją?, nie robiłam sobie nadziei, że wydarzy się to szybko. Teraz jednak zdaję sobie sprawę, że tak naprawdę nigdy nie miałam szans zostać jedną z nich.

Najbardziej niepokoi mnie to, co można tutaj zobaczyć wśród cieni. Przemoc, patologie rodzinne, amoralność tutejszych mieszkańców ? ale przede wszystkim strach, powiedziałabym wręcz: groza. Zresztą, tak jak już Ci pisałam: przejeżdżając samochodem, czy nawet zatrzymując się w sklepie, niczego nie zauważysz. A najgorszy okazał się powód tego stanu rzeczy. Nie jest tak, jak można byłoby podejrzewać: że ludzie kryją swoje tajemnice przed innymi, wścibskimi z zewnątrz. Nie chodzi o to, że boją się konsekwencji, czy nie chcą problemów. To nie tak.

I to właśnie niepokoi mnie najbardziej.

Oni kryją prawdę w cieniach po to, by samemu się z nią nie stykać. Kłamią, by myśleć, że świat jest inny, by się nie bać. Rozumiesz to? Nie chcą znać prawdy, albowiem ona może doprowadzić ich do szaleństwa. Z czasem nabrałam przekonania, że to, z czym się tutaj stykam…”

? fragment listu znalezionego w ubraniu zmarłej dziewczyny, której zwłoki odkryto na brzegu tutejszego jeziora.

Poniżej podajemy kalendarium ważnych wydarzeń, które miały miejsce w miasteczku Placid Hill w przeciągu ostatnich lat. Stanowią one wynik i przedłużenie fabuły rozegranej na  organizowanych w ramach projektu larpach.

23 sierpnia 2008
The X-files: Pierwsze
Poszukiwany przez policję stanową seryjny morderca Stuart Gordon po strzelaninie w sklepie First National uprowadził zakładników i uciekł nad Jezioro Spokoju, gdzie w nocy doszło do policyjnej obławy. Niestety mimo prób odbicia większość porwanych została zamordowana. Stuart Gordon zniknął bez śladu. Kilku ocalałych bredziło coś o ?istotach z cienia?; wszyscy trafili do szpitala psychiatrycznego. Od tamtego czasu krążą w Placid Hill plotki o UFO, które rzekomo miało wylądować w miasteczku.

6 grudnia 2008
Placid Hill: Przebudziciele
Doszło do masakry w domu publicznym ?Rebecca?. Policja zareagowała późno i udało się odratować tylko dwie osoby (w tym właściciela przybytku, Samuela ?Mr. Big? Thomsona), a dwie inne ? przymknąć. Burdel był pełny trupów i krwi. Po mieście krążą pogłoski, iż rzeź urządzona została przez jakąś sektę, która na swoich usługach miała demony. Zginął także proboszcz tutejszej parafii… a kuria nie odpowiada na pytanie, co ksiądz robił w domu publicznym. Guru sekty oraz jeden z kultystów spędzą resztę życia za kratkami.

12 września 2009
The X-files II: Noc Świetlików
Grupa turystów oraz kilku czcicieli Starej Wiary udało się dzień po Festiwalu Wiedźm nad Jezioro Spokoju, by z okazji święta odprawić swoje pogańskie rytuały. Na miejscu zjawiła się także policja badająca zaginięcie nastoletniej Veroniki Kovalsky i jej chłopaka. Niestety, niewiele wiadomo o tym, co wydarzyło się tamtego wieczoru nad jeziorem, gdyż jedyni ocalali albo zniknęli, albo zostali zamknięci w szpitalu psychiatrycznym. Podczas wydarzeń odnalazł się między innymi Allan Blumberg, który zaginął 6 grudnia 2009 roku podczas masakry w domu publicznym „Rebecca”. Po krótkich konsultacjach z lekarzem odesłano go do domu. Veronica Kovalsky oraz jej koleżanka, Barbara Clinton (która, jak się okazało, towarzyszyła jej nad jeziorem), uczęszczają do szkoły w normalnych trybie, ale pozostają pod specjalistyczną opieką psychiatryczną. Policja o świcie odnalazła również zwłoki licznych ofiar rozszarpanych przez dzikie zwierzęta. Jedne z nich zidentyfikowano jako ciało Samuela Thomsona, poszukiwanego za zastrzelenie kobiety w sklepie First National.

13 sierpnia 2011
The X-files III: Dom, do którego się nie wchodzi…
Grupa uczniów z tutejszego liceum udała się w nocy do posiadłości należącej do Allana Blumberga, ponieważ słyszeli pogłoski, że to nawiedzone miejsce. Chcieli pobawić się w wywoływanie duchów, ale ?zabawa? zakończyła się dla nich tragicznie ? większość z nich zginęła albo skończyła na obserwacji w szpitalu psychiatrycznym. FBI wśród ofiar odnalazło ciała wielu uczniów oraz kilku tutejszych squatersów. Allan Blumberg znów zniknął bez śladu.

Jesteś zainteresowany sagą X-files? Już w te wakacje kolejna część, na którą serdecznie zapraszamy! Informacja na temat następnej odsłony pojawi się na początku wakacji na naszej stronie, w dziale Wydarzenia.

Polecamy również zerknąć do recenzji LARPowych, by dowiedzieć się czegoś więcej o minionych odsłonach. Więcej informacji można uzyskać u mistrzów gry pracujących nad projektem.

Organizatorzy:
Michał ?Samalai? Ladra – pomysłodawca i mistrz gry wszystkich części
?Lupus? – współtwórca pierwszej części X-files oraz Przebudzicieli
Grzegorz ?Gan? Nowak – współtwórca pierwszej części X-files
Dawid ?Ertai? Cichy – współtwórca drugiej części X-files
?Qzin? – współtwórca drugiej części X-files
Marcin ?Procent? Bojarski – współtwórca trzeciej części X-files