Ja Stawiam!

LARP ?Ja Stawiam!? to coroczne wydarzenie odbywające się około szesnastego lipca z okazji rocznicy powstania Krakowskiej Grupy LARPowej (zachęcam do zapoznania się z historią Larpowni, zamieszczoną w dziale ?O nas?). Ma on charakter imprezowy, a fabuła jest zwykle dość swobodna i traktowana z przymrużeniem oka ? tradycyjnie przyjętą konwencję stanowią opowieści o piratach i żeglarzach. Podczas zabawy grający mają okazję nie tylko skupić się na samym LARPie, ale i napić się piwa, pośpiewać szanty, posiedzieć przy ognisku oraz wydać z siebie głośne ?Arrr!?. Choć pierwsze ?Ja Stawiam!? nie było związane z rocznicą powstania KGL-u, odsłona druga odbyła się już po to, by uczcić działalność grupy – i od tego czasu przerodziło się to w swoistą tradycję.

 

Ja Stawiam!
Jak już zostało wspomniane, pierwsza część nie wiązała się jeszcze z obchodami żadnej rocznicy i nawet nikt nie planował, że kiedykolwiek będzie. LARP odbył się w Starej Piekarni, która z racji dobrze układającej się współpracy postanowiła postawić nam znaczną ilość piwa – stąd też narodził się pomysł zrobienia LARPa imprezowego, gdzie oprócz tradycyjnego śledzenia questów i wątków postacie miałyby za zadanie wypić odpowiednią ilość złocistego trunku, zaśpiewać szanty, czy zatańczyć. Główny wątek zabawy stanowił handel dobrami, a znaczącą częścią postaci byli kupcy.

Ja Stawiam II
Druga część projektu była już imprezą ku czci dwóch lat działalności KGL-u. Dzięki sprawnemu prowadzeniu budżetu udało się odłożyć pieniądze, za które można było zorganizować swoistego sequela do ?Ja Stawiam!?. Gra odbyła się nad zalewem Bagry i opowiadała o załodze statku pirackiego, która biesiadowała z okazji odniesionego uprzednio zwycięstwa… Zupełnie nieświadoma faktu, że tak naprawdę w ostatniej bitwie piraci ponieśli sromotną klęskę i wszyscy zginęli, a ich uczta trwała… w zaświatach.

Ja Stawiam III: Na umrzyka skrzyni!
To największa jak dotąd odsłona: łącznie bawiło się prawie pięćdziesiąt osób. Gra ponownie odbyła się nad zalewem Bagry, a gracze tym razem wcielili się w mieszkańców hiszpańskiej kolonii oraz przyjezdnych, którzy postanowili odwiedzić ją z powodu organizowanego tam festiwalu. Były tańce, gitary ? i, oczywiście, dużo piwa!

Ja Stawiam IV: Ognista woda!
Czwarta odsłona stanowiła powrót do konwencji znanej z pierwszego ?Ja Stawiam!?. Gracze wcielili się w piratów wszelakiej maści, którzy przypłynęli do faktorii handlowej, by sprzedać swoje towary. Jak się okazało, okolicę zamieszkiwało plemię tubylcze, strzegące przed piratami tajemniczej ognistej wody, która przywracała magicznie młodość! Podobnie do poprzednich dwóch edycji, ta również rozgrywała się nad zalewem Bagry; niewykluczone, że będzie to już stałe miejsce tego LARPa.

Ja Stawiam V: Opowieści 1001 nocy!
Ta eksperymentalna część Ja Stawiam była pierwszą próbą zorganizowania znacznie większego wydarzenia LARPowego, poprzez połączenie klasycznego, biesiadnego larpa z odbywającą się tego samego dnia znaną w Krakowie terenówką p.t. Dzielni Poszukiwacze Przygód. Była to również pierwsza odsłona, która odbyła się nie w Krakowie, a w leżącym nieopodal Chrzanowie. Fabularnie przenieśliśmy się w realia mało znanego settingu Al-Qadim, a konkretnie do Huzuz, Miasta Rozkoszy. Bohaterowie mieli okazję nie tylko je uratować, ale także ucztować i bawić się wieczorem w najbardziej znanych tam przybytkach.

Ja Stawiam VII: Utopiony Bóg
Larp oparty o świat Gry o Tron, odbywający się w klubie Horn nad Krakowskimi Bagrami. Bohaterowie mogli przenieść się w realia uniwersum stworzonego przez George R.R. Martin’a.

Ja Stawiam VIII: Memento Egling
Po każdym pogrzebie ? stypa. Tak każe obyczaj, również Flisacki. Nic dziwnego więc w tym, że zaraz po ceremoniałach pogrzebowych, podczas których ludzie rzeki chcieli oddać hołd zmarłym, zaplanowano picie i zabawę. W Sylvanii co moment ktoś umiera, a jakoś żyć trzeba. Bawmy się i radujmy, nadchodzi oto bowiem stypa po Eglingu oraz po panie Hullau. Kto nie skończy pijany, znaczy, że nie kochał ani największego z banitów, ani teścia naszego Flisackiego Króla!

Ja Stawiam IX: Na statku bunt
?Wiatr, wiatr, wiatr łapcie w żagle,
Choć sztorm i wróg na statek nasz czyha.
Szczęście to mit ? stworzyliśmy go sami,

Czarna bandera nad nami.?

Plany na przyszłość?
Larp „Ja Stawiam!” nadal będzie organizowany co roku. Jak dotąd odsłona nie odbyła się tylko w 2013 roku, z powodów bardzo niesprzyjającej nam pogody. Jest to nie tylko gra, ale i okazja do świętowania wspólnego rozwijania krakowskiej działalności LARPowej. Choć swoje oficjalne początki wywodzi od rocznicy założenia nieistniejącego już KGL-u, to pozostaje ponadto symbolem wciąż żywej idei, która nam przyświeca: by wspólnie dobrze się bawić!

Organizatorzy:
Michał „Samalai” Ladra – pomysłodawca i mistrz gry wszystkich części (jak dotąd)
„Szczeniak”- współtwórca pierwszej części
Marcin „Procent” Bojarski – współtwórca części drugiej, trzeciej i piątej
Bartosz „Roy” Rojek – współtwórca części czwartej
Wojciech ?Reverant? Dębiak – współtwórca siódmej części
Janusz „Kapitan Szpicbródka” Jakóbczak – główny autor i twórca części dziewiątej

Chcesz się dowiedzieć więcej? Zerknij do recenzji LARPowych!